Fusha Creative
Günümüz ve Geleceğin Trendi; E-Ticaret

Günümüz ve Geleceğin Trendi; E-Ticaret

E-ticaret, geçmişte “gelecek trendi” olarak anılırken bugün en trend alışveriş modeli haline geldi. Gelişmeye açık ve çok esnek yapısı olan elektronik ticarette değinilmesi gereken birçok detay barınıyor.

Her gün milyonlarca insanın alışveriş yaptığı e-ticaret sitelerinin arka planına baktığımızda çok büyük bir iş var. Bir tüketiciye ürün teslim edilene kadar geçen süreçte rol alan her aktör aslında e-ticaretin bir parçası diyebiliriz. E-ticaret ile bağlantılı o kadar çok detay var ki!
E-ticaret kategorileri, satış yöntemleri, dijital pazarlama süreçleri, SEO, CRM, sistem ve ürün geliştirmeleri, pazar yerleri, organizasyon şeması, birim ve roller…

Ele alacağımız ilk başlık pazarlama olmalı, e-ticaret ile örtüşen dijital pazarlama tanımını “marketing” olarak yaptığımız bu dünyada marka bilinirliğini amaçlayan birçok alt başlık bulabiliriz.

Konvansiyonel yani geleneksel reklamdan bahsedelim, TV reklamları, otobüs giydirmeleri, billboard reklamları gibi örnekleyeceğimiz bu reklamlar elbette hala değerli ve e-ticarete katkısı olan yöntemlerdir. Şirketin web sitesinin organik trafiği tamamen bunlardan sağlanır. Bunun yanında performans marketing, shopping marketing, display reklamlar, remarketing ve retargeting, e-mail marketing, Google ve Facebook, Youtube, Influencer marketing ve daha fazla birçok noktada değerlendirebileceğimiz pazarlama başlığından birkaç tanesini birlikte ele alalım.

Günümüzde en popüler ve hızlı ivme kazandıran yöntemlerden biri aslında sosyal medya üzerinden yürütülen marketing yöntemleridir. Bazen “birileri benim her dediğimi duyuyor” diye düşündüren, kimi zaman aradığımız noktaya en kısa sürede ulaştıran birçok reklam görüp bunların bizi nasıl da bir web sitesinde alışveriş sepetimizi onayladığımız dakikaya getirdiğini bile farketmeden, bir bakmışız kargomuz kapıda!

Aslında bu hızın bağlı olduğu elbette birden fazla parametre var. Bunların başında sosyal medya reklamlarının geldiğini söyleyebiliriz. İlgi alanları, tarayıcıda ziyaret edilen sayfalar sosyal medya beğenileri hatta yaşanılan şehir gibi nedenler yer alıyor. Aslında her birimize özel bir marketing çalışması yapıldığını burda bütünlüğü sağlayanın da kesinlikle sosyal medya danışmanları olduğunu söyleyebiliriz.

Yani her şey bir e-ticaret alt yapısıyla çözülmez, başarının en büyük sırrı bir ekibe sahip olmak; E-ticaret yöneticileri, sosyal medya danışmanları, kategori yöneticileri gibi birçok çalışma arkadaşı ile e-ticaret ciddi boyutlara ulaşıyor.

Nasıl ki fiziki bir mağaza açılışı yaparken balonlar, eğlenceler, indirim günleri, sürpriz hediyeler gibi ilgi çekici çalışmalar yaparak mağazaya müşteri çekme imkanını arttırıyorsak, aynısını e-ticaret sitemiz için de uygulamamız olmazsa olmaz noktalardan bir tanesidir.

Peki ya bunu nasıl başarırız? Kayıtlı üyelerimize, mevcut müşterilerimize sms, e-mail yoluyla ulaştırdığımız bir duyuru sitenin trafiğini otomatik olarak arttırır. Gelin bir de bizi hiç tanımayan kişilere nasıl ulaşabileceğimizi düşünelim..

Aslında bütünüyle iyi hazırlanmış bir e-ticaret sitesi işlek bir caddede yeni açılmış bir mağaza gibi görebiliriz. İyi hazırlamak için olmazsa olmaz dediğimiz maddelerle ilgili artık fikir sahibiyiz. Uçsuz bucaksız bu dünyada daha konuşacak o kadar çok şey var ki!

Bir sonraki yazımızda aslında ülkemizde en popüler başlıklar haline gelen e-ihracat konusunu ele alacağız. O zamana kadar kendinize çok iyi bakın, bol ticaretler bol kazançlar! 🙂